לדעת את הדת

לבוש מסוים, מנהגים, איסורים ומצוות, כשר וטמא, מסגד, בית כנסת, כנסייה ואינסוף מגוון צורות וזרמים. רעיונות יפים ותיאוריה מרגשת מאחורי כל דת ואמונה אך הביצוע השתבש איפשהו בדרך והוליד לא מעט מלחמות ושפיכות דמים.

מהי תכלית הדת ומאיפה היא נובעת?

הדתות התפתחו מאמונות ותורות שונות אשר מנהיגיהן הבטיחו לאדם אושר אם הוא יהיה נאמן וידבק בהן. בני אדם רוצים להרגיש בטחון והכוונה בחייהם ולכן נאחזים בדתות כאלו ואחרות. בבסיס כל דת עומד הרעיון לפיו אם אדם מקיים פעולות כלשהן הוא זוכה לשכר. בין אם מדובר בחיים בעולם הבא, בעושר, או בבריאות לו ולקרוביו, ובין אם מדובר בכבוד, שליטה או הנאה אחרת. אנשים מונעים מאינטרס ומרצון לקבל תענוג בהכרח ולכן הדת מושכת אותם.

במקור, המסורת שאנו מכירים נועדה לשמור על האדם ולהזכיר לו על ידי מסגרת הרגלים קבועה ושגרתית את מה שחשוב באמת ואת הסיבה שעבורה נולד. הדת האמתית היא אהבת הזולת. אין לכך ביטויים חיצוניים אלא הרגשה בלב וידיעה פנימית. הדת נועדה להביא אותנו אל תכליתנו. זו הרגשה שכולנו חלקים של שלם אשר מחוברים על ידי שדה שמנהל וקושר את כולנו, "הבורא" הוא נקרא.

מטרתה של הדת היא להביא את האדם למצב שבו הוא מגלה את הבורא, את הכוח שמנהל את רשת הקשרים בינינו ונמצא אתו בדבקות. זו פנימיות הדת ותכלית החיים של כולנו. לפי מסורות שונות, ישנה כביכול שיטה להשפיע על המציאות ולשנות אותה, אם על ידי פעולות כמו השטחות על קברים או אמירת תפילות כאלו ואחרות. הדת האמיתית שנקראת "חכמת הקבלה" או "חכמת האמת" מגלה כי השינוי היחידי שיכול ואמור להתרחש במציאות הוא שינוי פנימיות האדם עצמו בלבד.

על פי הקבלה, הבורא, אותו שדה של אהבה שמניע ומנהל את הכל, הוא שלם ומושלם, טוב ומיטיב. השינוי הוא בתפיסת האדם בלבד, מראייה צרה שנובעת מתוך האגו לראייה רחבה מתוך חוש אהבת הזולת שעליו לפתח במשך חייו בגוף.

בעבר, כולנו היינו מחוברים לתודעת הבורא וחיינו עמו בהרמוניה. ה"דתות" כפי שאנו מכירים כיום, הן למעשה שרידים של מנהגים חיצוניים בהם נאחז האדם לאחר שנותק מהתפיסה האמתית של המציאות. התהליך מנוהל בקפידה ואנו פוסעים בו בדרך שלב אחר שלב. מאיבוד תפיסת הבורא באופן מכוון ועד לבחירתנו החופשית לשוב ולקלוט אותו בכוחות עצמנו. הכל מתוכנן ובידי האדם לזרז את התפתחותו בלבד. לשם כך נועדה חכמת הקבלה.