מס בולים

ביום 6.2.2006 דחה בית המשפט העליון את בקשת המדינה לדיון נוסף בסוגיה של אופן חישוב מס הבולים. לאור דחיית בקשת המדינה, נותר עומד על כנו פסק דין של בית המשפט העליון שניתן בעבר (עוד בשנת 2003), הקובע כי אופן חישוב מס הבולים כפי שנעשה ע"י המדינה במשך שנים היה שגוי. בהתאם לפסק הדין ניתן לדרוש החזר של חלק ממס הבולים ששולם בגין משכנתאות. המס שולם על משכנתאות עד ליום 31.12.04 ובוטל לאחר מכן. להלן הסבר קצר ביחס לסכומים המגיעים כהסדר ולפרוצדורה:

 

מס הבולים על משכנתאות הוטל בשיעור של 0.4% (1 – לכל 250 ?). במהלך השנים חושב ושולם המס לא רק על סכום ההלוואה, אלא על סכום ההחזר הצפוי – דהיינו על הקרן בתוספת כל הריבית שתיצבר במהלך השנים על פי תנאי ההלוואה.

 

על פי פסק הדין, יש לחשב את מס הבולים על פי סכום ההלוואה בפועל, ולא על סכום ההחזר. לפיכך, למעשה יש לקבל החזר מן האוצר בגין מס הבולים ששולם בגין הריבית.

 

אז בכמה בדיוק מדובר? בהסכמי משכנתא מצוי בדרך כלל טופס הקרוי "תשלום הוצאות לבנק". בטופס זה מחושב ומופיע סכום מס הבולים ששולם על ידכם, וכן סכום קרן ההלוואה והריבית הצפויה. סכום הריבית המופיע בטופס מחולק ב-250 ייתן לנו את סכום ההחזר המגיע – בד"כ כמה מאות שקלים ובנסיבות של משכנתאות גדולות במיוחד לשנים ארוכות, ההחזר עשוי להגיע עד אלפי שקלים.

 

עד מתי ניתן לבקש החזר? בשונה מחוקי מס אחרים, חוק מס הבולים קובע תקופת התיישנות קצרה מאוד של שנתיים בלבד מיום הביול. עם זאת, לאור פרשנות משפטית אפשרית, ומאחר שהמדינה היא שביקשה בשעתו עיכוב ביצוע של החלטת בית המשפט העליון, ייתכן וניתן לבקש השבה גם עד 3 שנים מיום ששולם מס הבולים, וייתכן שאף יותר מכך.